9 دلیل موفق نبودن افراد در رژیم های لاغری

9 دلیل موفق نبودن افراد در رژیم های لاغری

چه چیزی باعث شکست رژیم غذایی می شود

چه چیزی باعث شکست رژیم غذایی می شود؟ چرا در رژیم شکست می خوریم؟ اگر رژیم را شکست دهیم چه؟ آیا رژیم غذایی تنها راه حل کاهش وزن است؟ اگر رژیم دارید اما وزن کم نمی کنید، شاید رژیم غذایی مناسبی را انتخاب نکرده باشید، اما بزرگترین دلیل شکست رژیم های کاهش وزن، کارهای اشتباهی است که انجام می دهید.

بسیاری از ما کلمه رژیم را با محرومیت های کوتاه مدت یکی می دانیم و گاهی آن را دنبال می کنیم و در نهایت آن را رد می کنیم. طبق یک مطالعه، 40 درصد از کسانی که از رژیم غذایی منظم پیروی می کنند در هفت روز اول، 20 درصد بعد از یک ماه، و تنها 20 درصد رژیم را تا 3 ماه ادامه می دهند.

دلایل شکست رژیم غذایی

مانند بسیاری از افراد، شما ممکن است دائماً نگران کالری دریافتی خود باشید. شما هر روز ورزش می کنید و پیاده روی می کنید، مراقب رژیم غذایی خود هستید، اما وقتی روی ترازو می روید کاهش وزن قابل توجهی ندارید و تنها چند گرم وزن کم کرده اید. به نظر شما چه چیزی تاثیر رژیم های کاهش وزن را کاهش می دهد؟ دلایل شکست رژیم غذایی چیست؟ 9 دلیل موفق نبودن افراد در رژیم های لاغری به ان میپردازیم.

چه چیزی باعث شکست رژیم غذایی می شود؟

خوراکی‌های سالم

بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه ییل، هورمونی به نام گرلین زمانی ترشح می‌شود که رژیم غذایی مرتبط با خوردن خوراکی‌های سالم داشته باشید. دکتر علیا هرم می گوید هر چه میزان ترشح این هورمون بیشتر شود کمتر احساس سیری می کنید و متابولیسم بدن کاهش می یابد.

به همین دلیل است که می گویند در تهیه سالاد نه تنها از سبزیجات و کاهو، بلکه از مغزها و پنیر نیز استفاده کنید. این باعث تعادل ترشح گرلین می شود. مصرف برخی از انواع سوپ هایی که حاوی غلات کامل هستند نیز موثر است.

با کارت های بانکی خرید می کنند

یک مطالعه جالب که در مجله مشتریان منتشر شده است نشان می دهد افرادی که با کارت های بانکی خرید می کنند بیشتر مستعد مصرف غذاهای ناسالم و پر کالری هستند.

محققی به نام پروفسور کالپس دسانی، استادیار دانشگاه بیگامنون، معتقد است که این افراد از کالری زیاد و مضر بودن بسیاری از غذاهایی که می خرند آگاه هستند، اما با استفاده از کارت های بانکی، سریع و بدون اینکه متوجه شوند، این را خریداری می کنند.

به ورزش کردن فکر می‌کنید

بسیاری از افراد بر میزان تمرینی که انجام می دهند بیش از حد تاکید می کنند. مطالعه ای که در این زمینه در فرانسه انجام شده است نشان می دهد که این موضوع باعث پرخوری در این افراد می شود. دکتر کری گلسمن می گوید: اگر می خواهید قبل از تمرین چیزی بخورید، سعی کنید بیش از 150 کالری مصرف نکنید. او خوردن دو برگ سوسیس را با یک تکه نان سبوس دار پیشنهاد می کند.

ساعت های طولانی مینشینید

طبق تحقیقات دانشگاه میسوری، کلمبیا، اگر ساعت های طولانی مینشینید، بدن آنزیمی برای سوزاندن چربی به نام لیپاز ترشح نمی کند.

بنابراین بهتر است هر ساعت یک بار از جای خود بلند شوید و کمی بدن خود را کش دهید. این باعث افزایش 13 درصدی سوخت بدن شما می شود. این یافته ها در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شد. هنگام نشستن پاهای خود را تکان دهید و صندلی را حرکت دهید و در وضعیت ثابت قرار نگیرید. با این کار 54 درصد کالری بیشتری می سوزانید.

کم می‌خوابید

همانطور که می دانید هنگاهی که کم می خوابید باعث پرخوری می شود. دکتر مایکل بروس، نویسنده رژیم غذایی و خواب نیز این موضوع را برجسته می کند. مطالعه ای که در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شد نشان داد زنانی که کمتر از چهار ساعت در روز می خوابند، روز بعد حدود 300 کالری و 21 گرم چربی بیشتری مصرف کردند.

بنابراین تصمیم بگیرید 7 ساعت و نیم در هفته بخوابید. حتی گاهی لازم است این زمان را به 9 ساعت افزایش دهید، این باعث می شود سالم تر و با انرژی بیشتر از رختخواب خارج شوید و کالری بیشتری بسوزانید. بعد از یک هفته بدن شما به این میزان خواب عادت می کند.

استرس

استرس به هر دلیلی چون تغییر شغل، فشار کاری، مشکلات خانوادگی و هر چیز دیگری، رژیم لاغری‌تان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. دلیل این مسئله ترشح هورمون استرس به نام «کورتیزول» است که باعث تجمع چربی در بدن می‌شود.

مصرف غذاهای فرآوری شده

یکی از متخصصان تغذیه کلینیک «کلیولند» به نام دکتر کیت پاتن می‌گوید مصرف غذاهای فرآوری شده چون نان‌های سفید، چوب‌شور، چیپس و شکرهای فرآوری شده مضر است زیرا باعث ایجاد تورم در بدن و تجمع چربی‌های شکمی می‌شوند. او می‌گوید به‌جای این خوراکی‌ها به سراغ میوه ها، سبزیجات و غلات کامل بروید.

 تمرینات قدرتی

بهتر است تمرینات قدرتی مانند وزنه برداری همراه با کاردیو انجام شود. هرچه بدن شما عضله بیشتری داشته باشد، بهتر چربی می سوزاند، بنابراین وزنه برداری را در برنامه هفتگی خود قرار دهید.

بدنتان سرکش شده

رژیم غذایی سخت و بسیار شدید می‌تواند باعث ایجاد نوسانات خلقی، سردرد، خستگی جسمی و ذهنی، بدخلقی، ناراحتی‌های گوارشی و گیجی شود که به اصطلاح بدنتان سرکش شده است. به طوری که برخی از مراجعین من احساس گوشه‌گیری می‌کردند و بعضی دیگر فکر می‌کردند که زامبی هستند. هیچ کس دوست ندارد چنین حس‌هایی را تجربه کند و حقیقت این است که تغییر رژیم غذایی به یک رویه بهتر باید به شما احساس پرانرژی بودن، سبکی، هوشیاری و شادابی بدهد.

اگر رژیم را شکستیم چه کنیم

اگر رژیم را شکستیم چه کنیم

اگر رژیم را شکستیم چه کنیم؟ دوباره به اهداف خود فکر کنید و قول دهید که اشتباهات گذشته را تکرار نکنید. شما بهتر از هرکسی بدن خود را می شناسید، یعنی دقیقاً می دانید در گذشته چه چیزی شما را آزار داده است.

بسیاری از مردم می گویند که خوردن میان وعده های بیشتر، افزایش تعداد وعده های غذایی یا افزودن مقداری میوه به رژیم غذایی می تواند مشکل ساز باشد، اما وقتی با بدن خود صادق باشید، خوردن بیش از حد برای کاهش وزن می تواند غیر منطقی به نظر برسد.

چگونگی تغییر شکست در رژیم غذایی

اگر رژیم را شکستید، چگونگی تغییر شکست در رژیم غذایی بدهیم. رعایت نکات زیر می‌تواند به شما کمک کند تا به رژیم خود برگردید.

  • باید برای کاهش وزن کمتر بخورید. اما کم کردن احتیاجات اصلی بدن می‌تواند سوخت‌وساز و سلامت شما را به مخاطره بیندازد.
  • برای غلبه بر شکست در رژیم غذایی، عادت خوردن برای سرگرمی را ترک کنید.
  • برنامه‌ریزی اجتماعی و با جمع بودن و خوشگذرانی را با شام بیرون و پرخوری اشتباه نگیرید.
  • به جای سینما رفتن و خوردن پاپ کورن و شکلات در پارک به بازی بپردازید.
  • برقصید تا بتوانید با این حرکات H2O بیشتری را در طول عصر دریافت کنید.
  • اگر بازهم به رویه قبل بازگشتید، محکم و استوار اهداف مهم خود را تکرار کنید و در خواست حمایت کنید.
  • مثلا به این بیندیشید که بهتر خوردن به خوب خوابیدن شما کمک می‌کند، کارایی شما در محل کار زیادتر می‌شود، سوزش معده‌تان از بین می‌رود، در مقابل میگرن‌تان مقاومت بیشتری نشان خواهید داد و…

آیا رژیم غذایی تنها راه حل برای کاهش وزن است

آیا رژیم غذایی تنها راه حل برای کاهش وزن است ؟ طبق تحقیقات انجام شده، اگر میزان غذایی که می خورید را 1100 کیلو کالری در روز کاهش دهید، در یک هفته یک کیلوگرم از وزن بدن خود را از دست خواهید داد. در مطالعه ای دیگر به همین میزان کالری کاهش یافت، با این تفاوت که روزانه 600 کیلوکالری از غذا کاهش یافت و 500 کیلوکالری فعالیت بدنی برای به اصطلاح سوختن غذا و در واقع حذف مصرف انرژی تجویز شد.

اما جالب است که در حالت دوم بیش از یک کیلوگرم کاهش وزن در هفته مشاهده می شود. حالا اگر 70 کیلوگرم وزن دارید، نیاز روزانه شما به غذا حدود 2500 کیلو کالری است.

در حالت اول باید رژیم خود را به نصف کاهش دهید زیرا باید روزانه 1100 کیلو کالری کمتر بخورید و بتوانید هفته ای یک کیلوگرم وزن کم کنید.
در حالت دوم، با اضافه کردن بیش از یک کیلوگرم فعالیت بدنی در هفته، تنها یک چهارم غذای خود را از دست می دهید و وزن اضافه می کنید.

در واقع، در حالت دوم، به دلیل اینکه غذای بیشتری می خورید، کمتر احساس گرسنگی خواهید کرد. بنابراین توصیه می شود رژیم غذایی را تنها راه حل کاهش وزن و کاهش وزن با رژیم غذایی و فعالیت بدنی در نظر نگیرید.

→ خواندن مطلب قبلی

بیماری دیسک گردن و درمان آن

خواندن مطلب بعدی ←

فیلم عمل لیفت وسط صورت

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *