برنامه غذایی ایرانی ها فاقد غلات کامل است

برنامه غذایی ایرانی ها فاقد غلات کامل است

به گزارش دکتر هاریکا محتوای برنامه غذایی ایرانی ها فاقد غلات کامل است به گزارش خبر هاریکا، احمد اسماعیل زاده گفت: تمامی افرادی که در «پویش ملی سلامت» که از ۲۰ آبان تا ۱۵ دیماه انجام می‌شود، شرکت کنند در زمینه کنترل فشار خون و دیابت توسط کارشناسان تغذیه مرکز بهداشتی و درمانی سراسر کشور مورد غربالگری و مراقبت قرار می‌گیرند.
وی با اشاره به اینکه تغذیه و عوامل مربوط به آن نقش بسیار مهمی در کنترل بیماری‌های پرفشاری خون و دیابت دارند، افزود: علت اصلی در بروز این بیماری‌ها عدم وجود غلات کامل در برنامه غذایی ما ایرانی‌ها است. با توجه به اینکه قوت غالب در ایران نان و برنج است، مصرف غلات کامل و میوه‌ها تا حدود زیادی می‌تواند از ابتلاء به بیماری‌های پرفشاری خون و دیابت در افراد جلوگیری می‌کند.
اسماعیل زاده ادامه داد: در میوه‌ها و سبزی علاوه بر فیبر، پتاسیم و برخی از مواد مغذی دیگر را داریم که به کنترل فشار خون کمک می‌کنند. در نان و غلات کامل علاوه بر فیبر و سبوس، منیزیوم داریم که باعث کاهش مقاومت انسولین در بدن شده و این بیماری‌ها کاهش یابد.
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: کارشناسان تغذیه در کنار سایر همکاران در «پویش ملی سلامت» نقش ارزنده و اساسی ایفا می‌کنند. این کارشناسان علاوه بر همکاری با مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر در یافتن موارد جدید ابتلاء به پرفشاری خون و دیابت، مشاوره‌های لازم را به بیماران ارائه خواهند داد.
اسماعیل زاده با بیان اینکه تمام موارد جدید بیماری که در این پویش شناسایی می‌شوند تحت مراقبت‌های متعدد و آموزش چهره به چهره تغذیه توسط کارشناسان تغذیه قرار می‌گیرند، اظهار کرد: با تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مکاتبه شده که کارشناسان تغذیه بتوانند برای تمام افراد پیش پرفشاری خون و بیماران فشار خون و همچنین افراد پیش دیابتی و بیماران دیابتی شناسایی شده در «پویش ملی سلامت» یک ساعت در هفته جلسات آموزشی گروهی برگزار کنند.
وی افزود: البته ما این جلسات آموزشی گروهی را در طول سال هم برگزار می‌کنیم ولی در «پویش ملی سلامت» این جلسات را به صورت متمرکزتر و خاص تر برگزار خواهیم کرد.
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در پایان با بیان اینکه خوشبختانه بین دفتر بهبود تغذیه جامعه و دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت هماهنگی‌های لازم برای هرچه بهتر برگزار شدن «پویش ملی سلامت» انجام شده است، گفت: امیدواریم با کنترل عوامل تغذیه‌ای بیماری‌ها و تشویق افراد به تحرک و فعالیت بدنی، شاهد کاهش بار بیماری‌هایی که به سیستم بهداشتی منتقل می‌شوند باشیم و از خطر افزایش بروز بیماری‌های غیرواگیر در سال‌های آینده جلوگیری کنیم.

دکتر هاریکا بهترین مجله سلامت در ایران ,  برنامه غذایی ایرانی ها فاقد غلات کامل است – دکتر هاریکا

2023-12-03 15:08:27

→ خواندن مطلب قبلی

شیرخشک های وارداتی به داروخانه‌ها نرسیده است

خواندن مطلب بعدی ←

اشتباهات متداول درباره تاخیر در گفتار